BİST-100 ENDEKS ANALİZİ A.Ş / XU100 - BİST ENDEKSİ Teknik Analizi - Borsa İstanbul ENDEKSİ Yorumu - DOLARBAZ - TEKNİK ANALİZ SİTESİ - Borsa Hisse Senedi Analizleri - BiST Hisse Yorumları - FOREX Dolar & Altın & Bitcoin & Endeks Teknik Analiz Meclisi

İçeriğe git

Ana menü:

<<----- Bist - Borsa Hisse Teknik Analizleri <<
Önemli Not : Bu sitedeki her şey "ücretsizdir".  Bu site; yatırım tavsiyesi vermek için değil, şahsımın keyf-i doğrultusunda kurulmuş olup, piyasalar hakkında "benim" görüşlerimi, "merak eden" okusun diye vardır. Ötesi yoktur...
2018-04-15
 
BİST-100 ENDEKS ANALİZİ A.Ş (XU100) 
Borsa İstanbul Endeksi Grafiği Teknik Analizi

Şu anki XU100 / BİST-100 ENDEKSİ değeri : 109604


 Grafik.1 - BİST-100 ENDEKSİ / XU100 / AYLIK Mum Grafiği 
Orijinal boyutlarında - daha detaylı görmek için, grafik üzerine TIKLAYINIZ.

BİST-100 endeksinin (XU100) ~1998-2018 arasındaki 20 yıllık değer datasına, aylık mum grafiği formatında bakıyoruz. 

Bu sitede görmeye alıştığınız "mümkün olan en basit/sade-temiz" grafik çizimlerinden biraz daha karmaşık göründüğünü kabul ediyorum. Ama grafikteki temel formasyonlar üzerinde, neyin ne olduğunu anlatınca, göründüğü kadar karmaşık olmayıp, aslında hadisenin çok basit olduğunu siz de anlayacaksınız

Şimdi temel olarak, bir "yükselen trend" grafiğine bakıyoruz. Bu zaten ilk bakışta göze çarpan özelliği. Yani bu grafiği bir çocuğa da gösterseniz, bu iniyor mu çıkıyor mu deseniz, çıkıyor diyecektir. Bu çok önemli, zira bu kadar "bariz" bir trend, kolay kolay yön değiştirme eğiliminde değildir. 

20 yıllık bir temayülün/eğilimin-alışkanlığın, ya da şöyle diyeyim, 20 yıldır aynı yatakta akan bir derenin, kısa sürede yön-yatak değiştirme olasılığı, "önüne bir baraj vs... yapılmadıkça / büyük bir engel çıkmadıkça !!!", çok zordur değil mi? Grafik Teknik Analizinde de durum yaklaşık olarak aynı mantıktadır. Böyle sağlam-dirayetli bir görünen bir ülke borsa endeksi grafiğinde, baraj/engel görevi görebilecek ve dolayısı ile akışı tersine çevirecek nadide olaylar ancak "iç-dış ekonomik kriz" ve/veya "iç-dış savaş" gibi Temel Analiz musibetleridir.

Şimdi, yukarıdaki grafiğe dikkat etmenizi rica ediyorum.

Önem arzettiğini düşündüğüm her bir değişkenin davranışını ayrı bir RENK kullanarak vurguladım
Tek sorun bunların üst üst görünmesi yüzünden hafif bir karmaşa hissi yaratması. 
Oysa orada toplamda 3 adet farklı formasyon mevcut. 

1. Formasyon : Mavi kanal. Yükselen trend'in belkemiği işlevindeki bu mavi kanal'a göre fiyatın aldığı pozisyon çok önemli ! Şu an itibari ile, mavi kanal yukarıya kırılmış ve ilk impulse/atak dalgasını takiben, çoğu kırılma hareketinde teknik olarak beklendiği üzere, bir desteğe dönüşen bu eski direnç bölgesi, fiyat tarafından yoklanıyor. Böylece yukarı kırılmanın sağlıklılığı test ediliyor ve tekrar 120.000 tepesinin de üzerinde bir kapanış izlenir izlenmez, mavi kanal kırlmasınının doğal sonucu olarak beklediğimiz, mavi kanal yüksekliği (turkuaz rengi dikme ile mavi kanalı'ın içinde işaretli mesafe) kadar bir mavi kanal üzerine hareket (yine mavi kanal'ın üzerinde turkuaz rengi dikme ile temsil ettiğim) oluşacak. Bu hareketin nihai hedefi 130.000 seviyesidir !!!

2. Formasyon : Kırmızı Üçgen. Alt köşesi 50.000, üst köşesi 90.000 seviyesinde olan bu üçgen formasyonu, mavi kanal'ın içinde oluşmuş, ve mavi kanal yukarı kırılmadan önce, mavi kanal'ın içinde ilk yukarı kırılarak, aslında mavi kanal'ın da yukarı kırılacağının ip ucunu vermiş. Zira üçgen kırılmasında, teknik olarak, üçgen yüksekliğince, kırılma tarafına doğru bir hareket beklenir.  Grafik üzerine çizdiğim, kırmızı üçgen yüksekliği olarak işaretlediğim koyu kırmızı renk dikme, üçgeni kırdığı noktaya aynen oturtulduğunda, yine 130.000 seviyesini gösteriyor !!! Yani mavi kanal'ın kırılınca ulaşmasını beklediğimiz hedef ile aynı mesafe. Böylece birbirini doğrulayan, iki ayrı formasyon ile aynı hedefe ulaşmış ve analizimizin güvenilirliği daha doğrusu gerçekleşme olasılığının yüksekliğini arttırmış oluyoruz.

3. Formasyon : Pembemsi-Morumsu yükselen takoz/üçgen kanalı. Evet, adı kadar itici aslında, grafik üzerine çizip çizmemeye karar verirken düşündüm. Zira gereksiz(?) karmaşa yaratabilme ihtimali mevcuttu. Ama yarattığı karmaşanın gereksiz olmadığını düşünerek yine de grafiğe dahil ettim. Benim gözümdeki değeri, 105.000 desteğinin (mavi kanal üst kolunda, kırılma akabinde şu an yeniden yoklanan/denenen bölge) önemliliğini vurgulaması ve ilerleyen zamanlarda üst kolunun yükselen endeks değeri hareketleri sırasında bir direnç olarak kullanılacak olması.

Şimdi gelelim elimden geldiğince en basite indirgediğim bu üç ayrı ama iç içe oluşmuş formasyonun, toptalamda endeks değeri üzerinde yaratmasını beklediğim etkilerine : 

Özetle, mavi kanal'ın üzerinde kalındıkça, diğer bir değişle 105.000 endeks değerinin altında bir aylık kapanış görülmedikçe, hedefin 130.000 olduğu aşikar. 

105.000 değerinin altında bir aylık kapanışta, 90.000 mavi kanal'ın içine sarkılmış olur, ve 90.000 seviyelerinin yeniden test edilmesinin önü açılır. 
Bu durumda, 90.000'den tekrar 130.000-150.000 aralığına bir hareket olmasını bekliyorum.
(Yazının alt kısmındaki, Elliott Wave analizine bakınız) 

Fiyat "şu an" mavi kanal'ın üzerinde pembe-mor yükselen takoz/üçgen kanal'ın ise içinde ! 
105.000'in altına / mavi kanal'ın içine / pembe-mor kanal'ın altına kırılma olmadıkça,
"şu anda" görünümdeki  HEDEF 130.000 !

Fiyat, mavi kanal içerisine sarkarsa (105.000'i aşağı kırarsa) senaryosunu, 
aşağıda farklı bir açıdan ele alarak inceleyelim : 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi, analizin basitliğini/anlaşılırlığını azaltmak pahasına, olaya bir de tersten bakmak istiyorum. Çünkü, objektivitesini yitirmiş, tek yönde düşünen bir zihniyetle yapılacak analiz, analiz olmaktan çıkar ve kişisel-hipnoz/telkin'den öteye gidemez. 

BİST Endeksi yükselir mi? ---> Yukarıdaki bakış açıma göre evet. 
Peki. 
BİST Endeksİ düşer mi? ---> Aşağıda bunu inceleyeceğim.

Öncelikle, "BİST Endeksi ne olur" sorusunun cevabına ulaşmak için kullanacağım bakış açısı/metod'un sizler tarafından anlaşılabilmesi için, Elliott Wave teorisi hakkında birkaç laf etmem gerek.


(Bu konu hakkında hazırladığım sayfaya ulaşmak için tıklayınız : Elliott Wave Analizi)

Elliott teorisi; Dow terosi ışığında (bu kavramları merak edip okumak isteyenler, isimlerinin üzerine tıklayarak bağlı oldukları link sayfalarına ulaşabilirler), bir trend oluşturmuş tüm fiyat hareketlerinde, fiyatın nihai bir hedefe gidişi esnasında, 5 dalgalık bir pattern ile hareket etmesi gözlemine dayanır.

Bu dalgaların herbirinin kendi içinde ve birbirlerine göre gösterdikleri "bir sürü" özellikleri olmadan, bir fiyat grafiği hareketini bu teorinin tanımladığı sınıfına sokmak mümkün değil. Ama bu konu üzerinde yazılmış ansiklopedi kalınlığında kitaplar olan ortamda, ben sadece bir örnek dalga sayımı içeren temsili bir grafik paylaşarak kısa kesmek ve direkt sadede gelmek amacındayım.


Şimdi, yukarıdaki grafikte gözlenen fenomenin ana fikri (ve tüm Elliott Wave teorisinin) :

*Fiyat, bir trende girdiğinde 5 dalgalık bir sıçrama ile trend yönüne hareketlenir.
* 5 dalgalık hareketin 1-3-5. dalgaları impulse - trend yönünde ataklardır.
(Bunlar da kendi içinde 5'er dalgadan oluşur!)
(Her bir dalganın, numarasına göre sittin tane özelliği mevcuttur ama şu an konumuzun ötesinde...)
* 2-4. dalgalar correction - trend yönüne ters "düzeltme" hareketleridir.
(genellikle 4. dalga içerisinde gözlenen formasyon patternleri, price action tekniklerinde yer alan pek çok kavramın temelini oluşturmuş, isim babası olmuştur. Örnek; triangles, diagonals, running flats vs...vs...)
* Bu 5 dalgalık hareket bittiğinde, 3 dalgalık bir dev düzeltme hareketi gelir.. !!!

İşte ancak bu temel/basit altyapı ile, şu andan itibaren teknik analize geçebiliriz...

Yukarıdaki özetin özeti kurallar çerçevesinde, 
BİST 100 (XU100) Endeksine Elliott Wave gözlüğü ile bakacak olursam : 

Grafik.2 - BİST-100 ENDEKSİ / XU100 / AYLIK Mum Grafiği 
BİST 100 ENDEKSİ ELLiOTT WAVE ANALİZİ
Orijinal boyutlarında-daha detaylı görmek için, grafik üzerine tıklayınız.

Ana dalgaları kırmızı 1-2-3-4-5 ile işaretledim. 
3. ana dalga'nın alt dalgalarını 3(1)-3(2)-3(3)-3(4)-3(5) ile işaretledim.
130.000-150.000 aralığındaki nihai hedefinin görülmesini takiben yaşanacak devasa düzeltme ayağını oluşturacak 3'lü düşen ayağı A-B-C olarak belirttim. 

Bu yazının başında yaptığım price-action/fiyat hareketi analizi ile, 
elliott Wave analizi arasında büyük paralellik bulunmaktadır !!!

Aralarındaki tek FARK, elliott wave analizinde, bu sayfanın başlangıcındaki price action analizinde kırılmayacağını "varsaydığım" 105.000 desteğinin aşağı kırılması-(mavi kanal'ın içine sarıkılması)'dır !!!

İlla ki böyle olmak zorunda değil. Çünkü 105.000 desteğinin aşağı kırılması demek, 3(5) ile işaretlediğim dalganın sonunun bu nokta olduğunu kabul etmektir. Ancak bu dalga yüksekliği illa ki böyle kalmak zorunda değil. 105.000 üzerinde (aylık kapanış bazında) kalındığı sürece, 3(5) dalgası 120.000'i yukarıya kırar ise, rahatlıkla 130.000'i bulabilir !!! 

Yukarıdaki paragrafta yazdığım gerçekleşir ise, o zaman ben dalga sayımını tekrar yaparak dalgaları tekrar rakamlandırmak zorunda kalırım, ve kendi içinde minimal oynamalarla ama "aynı ana yapı korunarak" biraz daha farklı bir grafik elde ederiz. 

ANA FİKİR : 

1. Endeks bir şekilde 130.000-150.000 aralığına gidecek !!! 
Ama, ne zaman, nasıl? Onu kimse bilemez !
105.000'in yukarında kalıp, 120.000 tepesini (şu anki rekor) önümüzdeki aylarda direkt aşarak da gidebilir.
105.000'i aşağı kırıp, 90.000'den yukarı meylederek, oradan 130.000-150.000 aralığını da yoklayabilir !!!

2. 130.000-150.000 aralığı, asıl zirve olduğunda, büyük bir DÜZELTME DALGASI (A-B-C) yaşanacak !!!
Artık bunun temel analizdeki (gerçek dünyadaki) karşılığı ne olur? 
Kriz - Savaş - Seçim vs...vs... onu sizin hayal gücünüze, felaket yaratma tahayyül yeteneğinize bırakıyorum. 

Umarım hedeflediğim şekilde, "okununca"/okunursa(?) herkes tarafından anlaşılabileceğini ümit ettiğim netlikte/basitlikte bir yazı hazırlayabilmişimdir. 

Bitti. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Çok özet hâli ile, BENİM bu grafik hakkındaki "şu andaki" fikirlerim bu yönde. 
Belki haftaya BEN başka bir analiz yazsam, 
gelişen/değişen fiyat grafiği BANA bambaşka şeyler söyletecek olabilir?
Olayların nasıl gelişeceğini ancak zaman gösterecek.

Dikkat ettiyseniz, BEN - BENCE - BENİM ... BUNLAR BANA AİT FİKİRLER-DÜŞÜNCELER. 
"SİZ" TAM TERSİNİ DÜŞÜNÜYOR OLABİLİRSİNİZ ! 

SAKIN OLA Kİ BURADA YA DA BAŞKA BİR YERDE GÖRDÜNÜZ DİYE, 
"SİZ", HİÇ BİR İŞLEME GİRMEYİNİZ!!!
Buraya benim yazdıklarım, tamamen sadece beni bağlar. 
SİZ SADECE KENDİ DÜŞÜNCENİZİN PEŞİNDEN GİDİNİZ. 
ÇÜNKÜ PARA SİZİN PARANIZ !!!

Fiyat grafiğinin ne yapacağını "KİMSE" bilemez. 
Arada tutturanlar olabilir. Ama kimse "BİLEMEZ".

Ben grafik fal'ı bakmadığım ve üç vakte kadar bilmemne "kesin olacak" demediğim
"olabilme ihtimali BENCE grafikteki ip-uçlarının okunmasına göre mevcut" dediğim için
bu sitede teknik analiz adına "kehanet" bekleyenler, "yarın ne olur" - "bu hafta ne yapar" diyenler...
Sizin için önereceğim site şudur : www.falcıbacı.com :)

Merak ettiğiniz grafik yorumu / teknik analiz ile ilgili sorularınız, ve bu sitede sürekli güncellenen  bütün  BİST hisse senetleri ve FOREX/DOLAR pariteleri fiyat grafikleri üzerine olan 
teknik analiz yazılarımı anlık takip edebilmek için;
linkine tıklayarak, sayfama üye olabilirsiniz.

Hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hiçbir yerde;
ne bir "ücret", ne bir "telefon-whatsapp",
ne de bir "selam" talebim bile olmayacaktır. 
:)

Selâmetle...
Soru : Neden "bu kadar basit" analiz yapıyorsun?
Cevap : Çünkü, "daha basitini yapamıyorum!" :)

Hisse analizlerinde benim amacım, bir "teknik analiz şovu yapmak" 
veya "teknik analiz dersi/konferansı vermek" değil.

EN SADE HÂLİ İLE, sadece destek-direnç/kanal-trend hattı/Mum-Formasyon analizi ile, 
başka hiçbir indikatör yardımı olmadan, 
nasıl sağlıklı ve işe yarar = para kazandıran analiz yapılabildiğini göstermek. 
(PRiCE ACTiON TRADiNG)

Fiyat grafiklerini suluboya resime çeviren, hangi indikatör denk gelmişse grafik üzerine uygulanmış 
bazı "teknik analiz"(?!?) çalışmalarını gördükçe, ben de "bu bilim+sanat'ın özü"nü içeren 
böyle basit sunumlar yapmak istedim.


Benim bu güne kadar öğrendiğim en değerli teknik analiz ve piyasa işlem kuralları : 
 
1. Teknik Analiz, Fiyat Grafiğinin ne yapacağını söylemez !!!
    Teknik Analiz, Fiyat Grafiği ne yaparsa, o durumda bizim ne yapacağımızı söyler !!!

Bir grafikteki fiyatın kısa-orta-uzun dönemde ne yapacağını "bildiğini" iddia eden biri, kesinlikle ya "üçkağıtçı"dır, sizi kandırmaya çalışıyordur, ya da hakikaten buna inanıyorsa "şizofren"dir.. Her iki durumda da, ardınıza bakmadan KAÇINIZ, kendinizi kurtarınız!

2. Teknik analizin birinci görevi, para kazandırmak değildir!
Teknik analizin birinci görevi, para kaybetmenizi engellemektir!

Para kaybetmeyi engellemek, ancak sıradaki şartlar sağlanırsa mümkün olur.

3. Bir çocuğa bile rahatlıkla anlatılabilecek seviyede "en bariz-basit formasyonları yakalayabilecek,
    bunların değerini bilecek-görecek "tecrübe" sahibi olmalısınız.

4. Al-Sat işlemine girmek için, "en uygun zamanı beklemeyi bilmelisiniz"
     Al-Sat işleminden çıkmak için, "en uygun zamanı beklemeyi bilmelisiniz".
     Kâr ya da Zarar, her ikisinde de - zamanı geldiğinde  beklemeden tereddütsüz işlemden çıkmalısınız.
     
5. Grafik Formasyonlarda APAÇIK görülen zarar durdur/kâr al noktalarına MUTLAK SURETLE UYULMALI.

Borsada/Piyasada USÛLÜNCE ZARAR ETMEYİ BİLMEYEN, KÂR EDEMEZ !!!
Fiyat al deyince alıp, sat derken (kar'da veya zarar'da) bekleyerek, piyasalardan para kazanılamaz! 

--> Fiyat, grafikte "daha işleme girmeden önce" belirlediğin sınırları aşarak, sana "sen haksızsın!" dediğinde, delikanlı gibi "evet abi, ettim bi hata" diyip, 
"zamanında"  zararda işlem kapatabilmelisiniz! 
veya 
--> Fiyat, grafikte "daha işleme girmeden önce" belirlediğin seviyeye gelerek, sana "Aferim ARTIK KÂR AL!" dediğinde, yine delikanlı gibi "teşekkür ederim abi", diyip, 
"zamanında" kâr alabilmelisiniz. 

Yani; hisse ile evlenmemek lazım!

6.* Kaçan fırsatın arkasından üzülmemek. (Çünkü sonsuz fırsatlar daha olacak. Mutlaka! Ama bekleyene...)
    * Fırsat kaçıyor diye zamansız/uygunsuz işleme atlayıp, tavşan gibi tepeden alıp, dipten satmamak.
    * Erken kâr aldım, tüh daha gidiyormuş diye çıkılan işlemden sonra grafiğin arkasından ah-vah etmemek.
    * Keşke girseydim diye girilmeyen işlemden kaçan(?) kâr'ın yasını tutmamak. 
    * "Şu kadar zararım oldu, bunu çıkartmalıyım" diye hırsla bir sürü daha işleme girmemek. (Adamı batırır.)
    * "Çok güzel kâr ettim, bu işi öğrendim artık" diye hırsla bir sürü daha işleme girmemek. (Naapar? Evet, batırır.)
    * Hata yapmaktan korkmayın. Stop Loss/Zarar Durdur noktası olmayan işlemden korkun.
    * Yanlış giden işlemde, piyasa yanlış değildir. Piyasa her zaman haklıdır. Siz yanlış yapmışsınızdır ! 
       Bunu kişisel olarak algılama gerizekalılığından ne kadar çabuk kurtulursanız, 
       o kadar çabuk iyi bir trader olursunuz.
    * Senin ne hissettiğinin hiç bir önemi yok! - Sadece grafikte ne göründüğünün önemi vardır.
       Yani, işlemini "hislerine göre değil", "grafik okumana göre" yaptığın sürece bu bir "iş"tir. 
       Yoksa "dilek havuzu".

7. "Para Yönetimi kuralları"na milimetrik uymak. 
    Bunun için ayrı sayfa yapmam şart. İnşallah yapınca buraya linkini koyarım. 

...... biliyorum ki, buraya daha kitap yazsam, ancak o kitabı kendileri de yazabilecek seviyeye gelmiş sadece birkaç kişi daha beni anlayabilecek. Burayı gerçekten okuması - anlamaya çalışması gereken kimselerin çoğu ise, çoktan sıkılıp bırakmıştır okumayı. Eh madem yine kendimle baş başa kaldım, buradan Merzifon'da vatani görevini yapmakta olan Mehmetçiklerimize bir şarkı armağan ediyorum : Gel teskere, gel tes... Amaaan... :)

Ben bunları kitaplardan okuyarak öğrenmedim.
Ha evet, kitaplarda bunların hepsi yazıyordu. 
Ben de hepsini okudum. Ama yine de öğrenemedim. :)

Yukarıda yazan her maddedeki her "aptallığı" zamanında en az bir kere mutlaka yaptım ben! :)
Bu kurallara/şartlara "uymayı" insan ancak "tecrübe" ile öğrenebiliyor. Başka bir yolu yok bu işin.

Önemli olan, gerekli tecrübe edinilene kadar, varını-yoğunu piyasaya kaptırmamaktır!!!
Ve tecrübe edinilme sürecinde, aynı hataları sürekli tekrarlamaya devam etmemek şarttır!

"Aynı davranışları sürekli tekrarlayarak, farklı sonuçlar beklemek, gerzekliktir!" 
("Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.")
(Albert Einstein)
Önemli Not : Bu sitedeki her şey "ücretsizdir".  Bu site; yatırım tavsiyesi vermek için değil, şahsımın keyf-i doğrultusunda kurulmuş olup, piyasalar hakkında "benim" görüşlerimi, "merak eden" okusun diye vardır. Ötesi yoktur...
 
 
 
 
 
Web Analytics
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön