VAKIFLAR BANKASI - VAKIFBANK TAO / VAKBN - BİST Hisse Senedi Teknik Analizi - Borsa İstanbul Hisse Senedi Yorumları - DOLARBAZ - TEKNİK ANALİZ SİTESİ - Borsa Hisse Senedi Analizleri - BiST Hisse Yorumları - FOREX Dolar & Altın & Bitcoin & Endeks Teknik Analiz Meclisi

İçeriğe git

Ana menü:

<<----- Bist - Borsa Hisse Teknik Analizleri <<
Önemli Not : Bu sitedeki her şey "ücretsizdir".  Bu site; yatırım tavsiyesi vermek için değil, şahsımın keyf-i doğrultusunda kurulmuş olup, piyasalar hakkında "benim" görüşlerimi, "merak eden" okusun diye vardır. Ötesi yoktur...
2018-05-07
 
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TAO (VAKBN) 
BİST Hisse Senedi Fiyat Grafiği Teknik Analizi

Şu anki VAKIFBANK fiyatı : 5.730


 Grafik.1 - VAKIFBANK / AYLIK Mum Grafiği 
Orijinal boyutlarında-daha detaylı görmek için, grafik üzerine tıklayınız.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI TAO - VAKBN BİST hisse senedinin 2006-2018 yılları arasındaki fiyat hereketlerini içeren AYLIK mum grafiğini inceliyoruz.

Öncelikle, bu analizi; şu an vatani görevini yapmakta olan dostum Murat'a ithaf ediyorum. :)))
Zira, teee vatani görevden bu hisseyi bana sorarak bu yazının oluşmasına vesile olmuş kişidir kendileri.
Sırf elinde okuyacak bi şey olsun, oralarda sıkılmasın diye de uzattıkça uzattım yazıyı. Meşgale olsun kendisine. :)

Ehm, grafiğe gelirsek :  
Vakıfbank; fiyat grafiğinden görebildiğim kadarıyla, son 12 yıldır, sınırlarına riayet edeceği şekilde kontrollü atak/düzeltme evreleriyle adım adım oluşturduğu yükselen mavi kanal içerisinde, sağlıklı ve dengeli bir çıkış trendinde izlenmesi gereken tüm özellikleri sergileyerek ilerlemiş. 

Ama, hayatta her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, her yükselen/inen trend de "en azından" bir sağlam/toplu düzeltmeye gider. Yıllar boyu sürmüş bir inen/çıkan trendin düzeltmesi de ona yakışacak uzunlukta/sürede olur ve ennihayetinde, ya "öldürmeyen güçlendirir" diyerek enerji toplamış olarak eski yöne doğru devam edilir, ya da fiyat grafiğinin can çekişmesi olarak algılanabilecek şekilde, hapsolduğu sınırlı bir aralıkta, üst-alt bant arasında seke seke ömür törpüsüne dönüşen bir duraklama evresine girer veyahut da bildiğin ölür (tahtası kapanır - bi daha belini doğrultamaz vs...vs..).

Yukarıdaki Vakıfbank grafiğinde, "şu an" görünen, 12 yıllık yükselen trendin, son yaptığı ve iki kere denediği 7.0 üzerindeki çift-tepe/zirvesinden sonra, bir süre güç toplamak için dinlenmeye ihtiyacı olduğu BENCE.

Yanlız grafik şu an öyle pis bir noktada ki, bir teknik analizcinin en sevmediği pozisyonda : 
Bir kanal oluşturmuş (mavi kanal) eyvallah. İçinde de bir o duvara bir bu duvara seke seke (olması gerektiği gibi) çıkadurmuş, ona da eyvallah. AMA ŞU AN TAM KANAL'IN ORTA HATTINDA. Yani, her iki kanal bandına da eşit mesafede. Teknik analizcinin, eğer illa yorum yapması lazım ise, içine sıkıntı düşüren bir pozisyondur bu. Zira; üst bantta olsa, diyem ki; "efenim üst banta iki kere çarpmış, kıramamış, o zaman en azından 3 numaralı elliot dalgasının tepesi, o da olmadı 4. dalgaya kadar (mavi kanal alt bandı) bi düşüş beklerim"... E ama zaten o düşüşü yapmış, elimden bu güzelim tespit olanağını "şu an" almış bu grafik. :) E alt bantta olsa mis gibi, "mavi kanal alt bandından aşağı seğirtmediği sürece, üst banda bir hareket beklerim, ALIŞ FIRSATIDIR" felan diyecem... E o da değil. TAM ORTADA A.Q. :)

Neyse, burada da Elliott Wave Teorisi yardımımıza yetişiyor : (Elliott Wave Teorisi/Analizi Nedir? merak eden, isminin üstüne tıklayıp, benim hazırladığım, en ilgisiz adamın bile anlayabileceği basitlikte-kısalıkta olan açıklama sayfasına ulaşabilir)

Elliott Wave Teorine göre, yükselen trendde görmemiz beklenen 5 dalgalık hareket, 
( grafik üzerinde 1 - 2 - 3 - 4 - 5 olarak işaretledim), 
üstelik yükselen bir kanal iç sınırlarına oturacak muntazamlıkta gerçekleşmiş. 

BENCE, şu an bir A-B-C düzeltme dalga silsilesi bekleme zamanı.
Bu süreç ; 
5.0 - 7.0 bandında yatay seyredebilir !!! 
veya 
daha aşağıya kadar (4.0) da sünebilir !!!

(Tekrar söylüyorum, ABC şudur budur... bunlar çok basit şeyler, 
Elliott Wave sayfasına ulaşarak bir dakikada ne olduklarını öğrenebilirsiniz.)

Ama gelin görün ki, tabii gerçek hayatta her şey bu kadar basit olaydı, yani Elliott Wave teorisi diye 5 dalga sayan, üstüne de 3 dalgalık düzeltmeyi işaretleyen, borsa'da ne kadar para varsa umarsızcasına cebine ataydı, bütün dünya kardeş olsaydı, hayat bayram olsaydı, ne güzel olurdu di mi sayın okuyucu? Her zaman/her şeyde olduğu gibi, bu konularda da mutlaka bir komplikasyon/sıkıntı/karmaşa var olabiliyor.
Zira, ileri Elliott dalga sayımına geçildiğinde, her zaman 4. dalga varyasyonları ile 5. dalganın iç içe geçtiği kombinasyonlar, 5. dalganın anormal varyasyonları, beklenmedik temel analiz faktörlerinin (seçim? - savaş? - bankanın bilmekimin çocuğunun tanıdığına peşkeş çekilmek üzere vazelinlenmesi vs...vs...) gelişmesi şudur budur derken, biz eninde sonunda elimizde saydığımız 5 dalgaya bakadurarken, atı alanın üsküdarı geçtiği pozisyonlara çoktaan düşmüş olabiliyoruz.. 

Da, işte, dedik ya, teknik analiz de bi yere kadar, ben grafikte gördüğümü okuyabilirim anca
her komplikasyonu/çıkabilecek sıkıntıyı her grafikte yazaduraydım, ne yazılar okunabilir olurdu (yavaş yavaş bu yazıda olmaya başladığı gibi) ne de bi o bi bu derken özet-net olarak söylenebilecek bir şey kalırdı zira "her şey" birden söylenince, eninde sonunda hiç bir şey söylenmemiş gibi olacağından, o yazı bi boka yaramazdı, felan filan... 

Neyse, grafiğe döneyim... 

Mavi kanal'ın içinde, tek başına takılan pembe-mor trend hattı mevcut. 
O trend hattının üzerinde kalınaydı, hâla "5. dalga devam eder de, yükselen üçgen formasyonu felan yapıp, fiyat daha yukarılara doğru kırar mı acabağ?" diye düşünebilirdim, ancak, grafiğin "şu an" pembe-mor trend hattının altında fiyatlanması, bana bu olasılığın artık çok zayıfladığını ima ediyor. 
Ennihayetinde, fiyat 5.0 destek seviyesi yâni mavi kanal alt bandına doğru bir sarkacak görünümü veriyor. 

Fiyat, mavi kanal içinde kaldığı sürece, kimse bu grafiğe daha düşecek diyemez. Yani, en azından demese iyi olur, şimdi çok sert oldu gibi olunca geri adım atayım dedim. Yani, demeyiniz arkadaşlar, bunca yıllık mavi kanalda, kaç kere kendini kanıtlamış sınırlar içerisinde sekedurmuş fiyat, bi daha bir banda meylettiğinde, geçmişte yaptığına benzer bir tepki verme ihtimali, vermeme ihtimalinden daha yüksek olarak düşünülmeli değil mi? 
DEĞİL ! :) Zira, geçmişte, dalga sayımında 5 adet Elliott dalgası yokken, şu an elimizde bu dalga sayımı eksiksiz mevcut, bu sebeple daha bir tetikte olunmalı, artık fiyat mavi kanal alt bandına geldiğinde; "acabağ aşşaa kırar mı ki lan bu?" sorusuna karşı uyanık durulmalı, diye düşünüyorum BEN.

Neyse, mavi kanal alt trend hattını (yani 5.0 destek seviyesini) aşağı kırmaz ise fiyat, 7.0'a doğru oradan bir meyledebilir. O durumda, Elliott A dalgası tamamlanmış, B dalgası oluşuyor diye düşünülebilir. (Ya, detaya girmeyeyim diye yazmıyorum, şu an A dalgası dediğim şey, C dalgası da olabilir benim yaptığım başka bir sayıma göre, ama o durumu daha düşük olasılık olarak gördüğüm için şu an analize almıyorum. Eğer bu A dediğim dalga, C ise, 7.0'ı deler geçer fiyat, mavi kanal'ın üst bandına ve hatta daha ötesine sıçrar gider !!! Ancak bu dediğim şu an "fantezi" !!!) Bu durumda 5.0 - 7.0 destek-direnç seviyeleri arasında bir süre yatay seyir beklentisi doğar.

5.0'dan 7.0 seviyesine bir hareket gördüğümüzde, gözümüz aylık mumlarda olmalı. 7.0 seviyesi üzerinde bir aylık mum kapanışı izlendiği anda "DÜZELTME BİTTİ Mİ? - YENİ YÜKSELİŞ DALGASI BAŞLADI MI?" soruları kafamızda uçuşmalı ve plan-program o varsayımın ön plana alındığı düşünce tarzına göre kurulmalı. 
Şu pragrafı tekrar özetleyeyim : 
7.0 üzerindeki AYLIK kapanışlarda, yükselmenin devam etme olasılığı ön plana geçer !!!
7.0 altında kalan tüm fiyat durumlarında, grafikte bir düşüş/düzeltme süreci beklenmelidir !!! 
---> BENCE 

Fiyat düşecekse, nereye kadar düşebilir ???

Nereden bileyim ben sayın okuyucu?
Ben de, her zamanki gibi, çekirdek çıtlaya çıtlaya izleyecem işte, 
"vay anasını buraya da indi, oha buraya da çıktı" diye diye... 

Ama, teknik olarak, fiyatın büyük olasılıkla, o da oraya kadar düşerse, 
destek bulacağı 2 seviyeyi grafik üzerine işaretledim : 
5.0 ve 4.0 seviyeleri, iki sağlam destek arkadaşımız !!!
Eğer desteklerini bizden esirgemezlerse, daha bu grafikten çok ekmek yeriz.

Ama fiyat 4.0'ı aşağı kırarsa (bakınız : 4.0'a gidecek demiyorum !!! 5.0/mavi kanal alt bandında tutunamadı ve hasbelkader 4.0'a düştü diyelim, orada da tutunamazsa diyorum !!! Hiç 5.0'ı aşağı kırmayabilir, veya 5.0'a kadar hiç düşmeyebilir de...) ha, ne diyodum? Evet; fiyat 4.0'ı aşağı kırarsa (AYLIK MUM), bu grafik bi daha uzun süre iflah olmaz, boşuna zaman para kaybetmeyin, başka grafiklere yelken açın, uzun süre bi daha hayır beklemem artık ben bundan... 

Özet : 
Vakıfbank, düzeltme aşamasında BENCE
"Nereye kadar" / ne büyüklükte - ne sürede yapacak, BEN bilmiyorum, 
"biliyorum" diyenin de Allah belasını versin şerrefsiz, nerden biliyon?
5.0 çok önemli destek. (Alış fırsatı??? Beklemek - görmek lazım. Ezbere girilmez !!!)
4.0 hayati önemli destek. (Alış fırsatı??? Beklemek - görmek lazım. Ezbere girilmez !!!)
7.0'ın üzerine gidip AYLIK KAPANIŞ YAPAR İSE, düzeltme bitti mi diye düşünülebilir !!!
Fiyat 5.0 - 7.0 arasında ne yaparsa yapsın, uzun dönemli YÜKSELME TRENDİ BİTMEMİŞTİR !!!
5.0'IN ALTINA DÜŞMEDİKÇE, YUKARI YÖNLÜ DÜŞÜNÜRÜM BEN.
5.0 altında bir aylık kapanışta, işler karışır !!! Hesap değişir !!!
4.0 altında bir aylık kapanışta, BENCE bir süre kış uykusuna bırakılmalı artık...
Mavi kanal da mavi kanal.
Elliott da Elliott.

Bitti. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Çok özet hâli ile, BENİM bu grafik hakkındaki "şu andaki" fikirlerim bu yönde. 
Belki haftaya BEN başka bir analiz yazsam, 
gelişen/değişen fiyat grafiği BANA bambaşka şeyler söyletecek olabilir?
Olayların nasıl gelişeceğini ancak zaman gösterecek.

Dikkat ettiyseniz, BEN - BENCE - BENİM ... BUNLAR BANA AİT FİKİRLER-DÜŞÜNCELER. 
"SİZ" TAM TERSİNİ DÜŞÜNÜYOR OLABİLİRSİNİZ ! 

SAKIN OLA Kİ BURADA YA DA BAŞKA BİR YERDE GÖRDÜNÜZ DİYE, 
"SİZ", HİÇ BİR İŞLEME GİRMEYİNİZ!!!
Buraya benim yazdıklarım, tamamen sadece beni bağlar. 
SİZ SADECE KENDİ DÜŞÜNCENİZİN PEŞİNDEN GİDİNİZ. 
ÇÜNKÜ PARA SİZİN PARANIZ !!!

Fiyat grafiğinin ne yapacağını "KİMSE" bilemez. 
Arada tutturanlar olabilir. Ama kimse "BİLEMEZ".

Ben grafik fal'ı bakmadığım ve üç vakte kadar bilmemne "kesin olacak" demediğim
"olabilme ihtimali BENCE grafikteki ip-uçlarının okunmasına göre mevcut" dediğim için
bu sitede teknik analiz adına "kehanet" bekleyenler, "yarın ne olur" - "bu hafta ne yapar" diyenler...
Sizin için önereceğim site şudur : www.falcıbacı.com :)

Merak ettiğiniz grafik yorumu / teknik analiz ile ilgili sorularınız, ve bu sitede sürekli güncellenen  bütün  BİST hisse senetleri ve FOREX/DOLAR pariteleri fiyat grafikleri üzerine olan 
teknik analiz yazılarımı anlık takip edebilmek için;
linkine tıklayarak, sayfama üye olabilirsiniz.

Hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hiçbir yerde;
ne bir "ücret", ne bir "telefon-whatsapp",
ne de bir "selam" talebim bile olmayacaktır. 
:)

Selâmetle...
Soru : Neden "bu kadar basit" analiz yapıyorsun?
Cevap : Çünkü, "daha basitini yapamıyorum!" :)

Hisse analizlerinde benim amacım, bir "teknik analiz şovu yapmak" 
veya "teknik analiz dersi/konferansı vermek" değil.

EN SADE HÂLİ İLE, sadece destek-direnç/kanal-trend hattı/Mum-Formasyon analizi ile, 
başka hiçbir indikatör yardımı olmadan, 
nasıl sağlıklı ve işe yarar = para kazandıran analiz yapılabildiğini göstermek. 
(PRiCE ACTiON TRADiNG)

Fiyat grafiklerini suluboya resime çeviren, hangi indikatör denk gelmişse grafik üzerine uygulanmış 
bazı "teknik analiz"(?!?) çalışmalarını gördükçe, ben de "bu bilim+sanat'ın özü"nü içeren 
böyle basit sunumlar yapmak istedim.


Benim bu güne kadar öğrendiğim en değerli teknik analiz ve piyasa işlem kuralları : 
 
1. Teknik Analiz, Fiyat Grafiğinin ne yapacağını söylemez !!!
    Teknik Analiz, Fiyat Grafiği ne yaparsa, o durumda bizim ne yapacağımızı söyler !!!

Bir grafikteki fiyatın kısa-orta-uzun dönemde ne yapacağını "bildiğini" iddia eden biri, kesinlikle ya "üçkağıtçı"dır, sizi kandırmaya çalışıyordur, ya da hakikaten buna inanıyorsa "şizofren"dir.. Her iki durumda da, ardınıza bakmadan KAÇINIZ, kendinizi kurtarınız!

2. Teknik analizin birinci görevi, para kazandırmak değildir!
Teknik analizin birinci görevi, para kaybetmenizi engellemektir!

Para kaybetmeyi engellemek, ancak sıradaki şartlar sağlanırsa mümkün olur.

3. Bir çocuğa bile rahatlıkla anlatılabilecek seviyede "en bariz-basit formasyonları yakalayabilecek,
    bunların değerini bilecek-görecek "tecrübe" sahibi olmalısınız.

4. Al-Sat işlemine girmek için, "en uygun zamanı beklemeyi bilmelisiniz"
     Al-Sat işleminden çıkmak için, "en uygun zamanı beklemeyi bilmelisiniz".
     Kâr ya da Zarar, her ikisinde de - zamanı geldiğinde  beklemeden tereddütsüz işlemden çıkmalısınız.
     
5. Grafik Formasyonlarda APAÇIK görülen zarar durdur/kâr al noktalarına MUTLAK SURETLE UYULMALI.

Borsada/Piyasada USÛLÜNCE ZARAR ETMEYİ BİLMEYEN, KÂR EDEMEZ !!!
Fiyat al deyince alıp, sat derken (kar'da veya zarar'da) bekleyerek, piyasalardan para kazanılamaz! 

--> Fiyat, grafikte "daha işleme girmeden önce" belirlediğin sınırları aşarak, sana "sen haksızsın!" dediğinde, delikanlı gibi "evet abi, ettim bi hata" diyip, 
"zamanında"  zararda işlem kapatabilmelisiniz! 
veya 
--> Fiyat, grafikte "daha işleme girmeden önce" belirlediğin seviyeye gelerek, sana "Aferim ARTIK KÂR AL!" dediğinde, yine delikanlı gibi "teşekkür ederim abi", diyip, 
"zamanında" kâr alabilmelisiniz. 

Yani; hisse ile evlenmemek lazım!

6.* Kaçan fırsatın arkasından üzülmemek. (Çünkü sonsuz fırsatlar daha olacak. Mutlaka! Ama bekleyene...)
    * Fırsat kaçıyor diye zamansız/uygunsuz işleme atlayıp, tavşan gibi tepeden alıp, dipten satmamak.
    * Erken kâr aldım, tüh daha gidiyormuş diye çıkılan işlemden sonra grafiğin arkasından ah-vah etmemek.
    * Keşke girseydim diye girilmeyen işlemden kaçan(?) kâr'ın yasını tutmamak. 
    * "Şu kadar zararım oldu, bunu çıkartmalıyım" diye hırsla bir sürü daha işleme girmemek. (Adamı batırır.)
    * "Çok güzel kâr ettim, bu işi öğrendim artık" diye hırsla bir sürü daha işleme girmemek. (Naapar? Evet, batırır.)
    * Hata yapmaktan korkmayın. Stop Loss/Zarar Durdur noktası olmayan işlemden korkun.
    * Yanlış giden işlemde, piyasa yanlış değildir. Piyasa her zaman haklıdır. Siz yanlış yapmışsınızdır ! 
       Bunu kişisel olarak algılama gerizekalılığından ne kadar çabuk kurtulursanız, 
       o kadar çabuk iyi bir trader olursunuz.
    * Senin ne hissettiğinin hiç bir önemi yok! - Sadece grafikte ne göründüğünün önemi vardır.
       Yani, işlemini "hislerine göre değil", "grafik okumana göre" yaptığın sürece bu bir "iş"tir. 
       Yoksa "dilek havuzu".

7. "Para Yönetimi kuralları"na milimetrik uymak. 
    Bunun için ayrı sayfa yapmam şart. İnşallah yapınca buraya linkini koyarım. 

...... biliyorum ki, buraya daha kitap yazsam, ancak o kitabı kendileri de yazabilecek seviyeye gelmiş sadece birkaç kişi daha beni anlayabilecek. Burayı gerçekten okuması - anlamaya çalışması gereken kimselerin çoğu ise, çoktan sıkılıp bırakmıştır okumayı. Eh madem yine kendimle baş başa kaldım, buradan Merzifon'da vatani görevini yapmakta olan Mehmetçiklerimize bir şarkı armağan ediyorum : Gel teskere, gel tes... Amaaan... :)

Ben bunları kitaplardan okuyarak öğrenmedim.
Ha evet, kitaplarda bunların hepsi yazıyordu. 
Ben de hepsini okudum. Ama yine de öğrenemedim. :)

Yukarıda yazan her maddedeki her "aptallığı" zamanında en az bir kere mutlaka yaptım ben! :)
Bu kurallara/şartlara "uymayı" insan ancak "tecrübe" ile öğrenebiliyor. Başka bir yolu yok bu işin.

Önemli olan, gerekli tecrübe edinilene kadar, varını-yoğunu piyasaya kaptırmamaktır!!!
Ve tecrübe edinilme sürecinde, aynı hataları sürekli tekrarlamaya devam etmemek şarttır!

"Aynı davranışları sürekli tekrarlayarak, farklı sonuçlar beklemek, gerzekliktir!" 
("Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.")
(Albert Einstein)
Önemli Not : Bu sitedeki her şey "ücretsizdir".  Bu site; yatırım tavsiyesi vermek için değil, şahsımın keyf-i doğrultusunda kurulmuş olup, piyasalar hakkında "benim" görüşlerimi, "merak eden" okusun diye vardır. Ötesi yoktur...
 
 
 
 
 
Web Analytics
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön