ZOREN - ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş / Bist ZOREN Hisse Senedi Teknik Analizi - Borsa İstanbul - DOLARBAZ - TEKNİK ANALİZ SİTESİ - Borsa Hisse Senedi Analizleri - BiST Hisse Yorumları - FOREX Dolar & Altın & Bitcoin & Endeks Teknik Analiz Meclisi

İçeriğe git

Ana menü:

<<----- Bist - Borsa Hisse Teknik Analizleri <<
Önemli Not : Bu sitedeki her şey "ücretsizdir".  Bu site; yatırım tavsiyesi vermek için değil, şahsımın keyf-i doğrultusunda kurulmuş olup, piyasalar hakkında "benim" görüşlerimi, "merak eden" okusun diye vardır. Ötesi yoktur...
2018-05-25
 
 ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş (ZOREN) 
BİST Hisse Senedi Fiyat Grafiği Teknik Analizi

Şu anki ZOREN fiyatı : 1.420
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Güncel Zoren hissesi fiyat grafiği incelemesine başlamadan önce,
2015-04-01 tarihli, bu sayfanın aşağı kısmında mevcut/okunabilir, 
bir önceki Zoren yazımda ---> ne demişim? / ne olmuş? bir göz atalım.

Sitenin ana sayfasındaki, SONUÇLANAN analizlerin başarı/başarısızlık tablosuna bakacak olursanız, 
geçmiş tarihli Zoren analizini BAŞARISIZ olarak işaretlediğimi göreceksiniz. 

Oysa, Başarısız olarak işaretlediğim diğer birkaç analizde de olduğu gibi, o yazıda yazdığım şartlara uyanlar için, analiz başarısız sonuçlanmış değil. Çünkü işleme girilmiş değil. Zira "momentum"u işlem tarafında görmek hususunda genelde gösterdiğim pimpiriklilik hâli, Zoren analizinde çok işe yarayan bir emniyet kemeri görevini gerçekleştirmiş ve bizi gereksiz bir işleme girmekten korumuş !!! 

O yazıyı oluşturduğum tarihte Zoren fiyatı 2.050 imiş ve AYLIK Mum grafiği şu görünümdeymiş :  

ve ben bu grafikte ŞUNU DEMİŞİM : 
(Bu sayfanın altında, orijinalini bulup okuyabileceğiniz yazıdan aynen kopyala/yapıştır yapıyorum...)
..............................................................................
Özetle; 

BENbu hisseyi alırdım. 
2.2 üzerinde bir haftalık kapanışta atlar/alır, (dikkat!!! daha böyle bir şey olmadı!! olunca!!!)
1.8 altına da stop loss koyar, 3.0'da da kâr al koyar, çekirdek çıtlaya çıtlaya beklerdim ne olacak diye..

Alternatif/ideal plan, 1.5'e düşene kadar düştükçe kademeli alınabilir, 1.3'te zararı durdur/stop loss konarak... Ama ben böyle yapmazdım !!! Çünkü, yukarı yönlü hareket bekliyor isem, o yönde bir momentum gördüğüm andan itibaren hisseye giriş yapamak isterim. "Aman fiyat daha uygun seviyeye gelsin de oradan alayım" felan filan.. O hooo ooo. O kadar derde/tasaya/strese gelemem ben arkadaş. Momentum varsa varım, yoksa yokum. Bu hisse için momentum = 2.2 seviyesi üzerine geçtiği an (1.8 stop loss !!!!!!!).
..............................................................................
demişim.....
Ve... grafik bir daha hiç 2.2 üzerinde çıkmamış !!!
Dolayısı ile yukarıda BÖYLE OLURSA ---> BÖYLE YAPARDIM diye verdiğim senaryo'nun ilk şartı hiç gerçekleşmediğinden, yazımı okuyarak, vereceği kararı söylediklerime dayandırmak isteyecek yatırımcının, daha baştan yanlış bir işleme girmesini önlemişim. 

Ha, niye BAŞARISIZ olarak işaretledim?
BAŞARISIZ olarak işaretledim, zira, o sırada neredeyse listedeki tüm işlemler BAŞARILI gözüküyordu, ve bu kadar BAŞARILI işlem üst üste olamaz, bu adamda bi terslik/bokluk veya bu sitede bir tırtlık var diyebilecek, siteye yeni uğrayıp da ilk göz atışta kıllanabilecek, beni daha önce okuyarak tanımadığından, "eeeh" diyip geçip gidebilecek yeni takipçilere AYIP OLMASIN bari arada başarısız işlem de olsun diye öyle yaptım. :)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet, yukarıdaki açıklama akabinde 

GÜNCEL ZOREN HİSSE SENEDİ FİYAT GRAFİĞİ TEKNİK ANALİZİ'ne geçebilirim : 

 Grafik.1 - X / AYLIK Mum Grafiği 
Orijinal boyutlarında - daha detaylı görmek için, grafik üzerine TIKLAYINIZ.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş - ZOREN BİST hisse senedinin, 
2003-2018 yılları arasındaki GRAFiK FORMASYONLARI'nı oluşturan fiyat hereketlerini içeren 
AYLIK MUM GRAFİĞİni inceliyoruz.

BENİM GÖRDÜĞÜM kadarıyla, ZOREN şu anda bir Range = Consolidation = Sıkışma hissesi görünümünde. Yatay bir kanal oluşturmuş. 1.00 ve 2.00 aralığında, arada kanalı kırar gibi yapıp yapıp yatırımcıyı ters köşe yapıp zirvede "ahan da kırdı gidiyor" hisse oluşturtup, sonra da yatağına/kanalına geri dönüyor. 

Bir önceki analizimde, 2.00'ın üzerinde ilk defa aylık kapanış yapmasını "bir fırsat olabilir" diye değerlendirmem de bu yüzdendi !!! Ama, her seferinde yatırımcıyı ters köşeye yatırma adeti de grafikte açıkça görüldüğünden, " ANCAK 2.2 üzerine geçtiğinde alış yaparım !!! " şeklinde koyduğum ön şart'ın, yâni "momentum" beklentimin/arayışımın yatırımcıyı nasıl ters köşeye yatmaktan koruduğuna birlikte şahit olduk. 

Önce şunu söyleyeyim : Bu hisse ---> Al-Bekle hissesi !!!
Yani, genelde diğer hisselerde görülen uçurumlarca mesafeyi birkaç ayda kat edip, sonra da dibin dibine girip, tepeden alanları rezil edip, sonra bi sağ bi sol feyk akabinde şudur budur bu hissede yok. Bu hissenin tek bildiği, 2.0'ı kırar gibi yapıp, kırmayıp, 1.0 civarından tekrar 2.0'a meyletmek üzere dip yapması. 

Dolayısı ile : Bu hisse ---> Strestli - Hızlı sonuç bekleyen yatırımcı hissesi DEĞİL !!!

Ama günü geldiğinde (ki şu an öyle bir "gün" ima eden bir bulgu yok grafikte !!!) 2.0'ı kırıp, 2.5-3 ve üzeri hedeflere yöneleceği ân'ı beklediği görünümünü yarattı BENDE
(Acil Not : BU BENİM FİKRİM. Sakın ola SİZ beni veya bir başkasını dinlemeyin !!! - Siz ne düşünüyorsanız sizin için o doğrudur !!!)

Yıllardır yapıp durduğu aşağı-yukarı siklusunun bu seferki SÜRESİ NE KADAR OLUR? BEN BİLEMİYORUM.
Ama teknik analiz, geçmiş grafik formasyonlarının değerlendirilerek, grafik üzerinde geleceğe dair makul bir beklenti ile hareket etme sanatı ise, teknik analiz normlarına göre bu hisse artık alış aralığına girmiş diyebilirim. (Hemen atlayalım-alalım DEMİYORUM !!!) yatay 2.0-1.0 kanalının dibine yaklaşmakta, şu an itibari ile 1.4 değerinde... 

Grafik üzerine yatay 2.0-1.0 kanalını siyah yatay trend hatları ile çizdim. 
Buna ek olarak, Mavi Kanal formasyonu içerisinde, çaktırmadan yukarı fiti fiti meyletmesi insanın gözüne batıyor!
Pembe-Mor Trend Hattı ile şu an bir destek bulma ihtimali sorgulanabilse de, sanmıyorum ki o cılız trend hattı, son 2 aydır içinde bulunduğu momentumu taşısın da, en azından mavi kanal dibini bir yoklamadan yukarı doğru hisseye el versin... En son olarak da, grafiğin zeminindeki Turkuaz Renkli Trend hattı, eğer oralara gelirse "süper" alış fırsatı vermek üzere bizlere sırıtmakta.

Şimdi, grafik üzerine, bi sürü oklarla yollar felan da çizdim. Niye? Öyle mi olacak? HAYIR!!
O kısım benim oynama alanımdı. Oynadım. Hayal ettim. "Böyle olsa da şöyle olsa ne şekilli olur di mi?" diye...
Ama o oklar tamamen mesnetsiz de değil. Yani saçmalamamaya dikkat ettim. :) Zira benim grafik üzerinde gördüğüm fiyat akıntılarının, bu güne kadar geçmişte incelediğim binlerce grafikten beynimde bıraktığı tecrübe uyarınca, bu grafiğin üzerine çizdiğim "olası" destek-direnç tepkilerini vermesini BEN beklerim.

E tamam, o zaman özetle, BEN şimdi ne yapardım?

"Şimdi", beklemeye devam etmek en mantıklısı. Zira ÖNÜMÜZDE SEÇİM VAR.
Seçim öncesi ve akabinde, bu grafikte ne fırtınalar eser, ne GAP'lar oluşur, nerelere sıçrar, 
teknik destek-dirençlere ne kadar uyar??? BİLMİYORUM.

Ama tek bildiğim şey: Bu hisse düştükçe, benim alım iştahım kabarır !!!

Şu an içinde bulunduğu 1.40'dan itibaren, 1.20 (mavi kanal alt trend hattı desteği), 1.00 (yatay siyah kanal desteği) seviyeleri BENCE düştükçe oluşacak harika birer alış fırsatı noktası.

Hangisinden yukarı döner???
BEN nereden bileyim sayın okuyucu?
BENİM tek düşündüğüm, bu hissede, en geç 2019 yılında (belki 2018 ikinci yarısında) 
tekrar bir 2.00 direncine yolculuğun başlayabileceği olasılığı ağır basmakta.

Acil kâr edeyim, bu hafta %10 yapayım felan filan beklentisi olmayıp da, "akıntının doğru yönünde alayım da dursun" kişicikleri için uygun bu hisse. Yoksa kısa sürede sanmıyorum ki güzel bir getirisi olsun. Orta-Uzun dönemde yön yukarı ama !!!

Zarar durdur neresi?
Zira, sürekli tekrarlıyorum : Zarar durdur noktası tespit edilmeden girilecek işlem, kumardır. 
Teknik analizin en temel görevi, güzel bir zarar durdur noktası tespiti ile bizi hem para hem de zaman kaybından kurtarma özelliğidir... diyorum sürekli.. 
E, tamam, neresi zarar durdur?

2003-2018 arasının 2.0-1.0 seviyesi arasında sekip, arada da 0.60'lara kadar kafasını gömmüş YATAY giden bir hissede, yanlış konacak bir zarar durdur, bir trend içinde yükselen/alçalan hisseye göre tespit edilmesi çok daha zordur. Trend'de keskin tepe/dip'ler apaçık zarar durdur noktaları sunarken, 15 senedir yatay gidip, ana hattı dışına da kısa süreli de olsa büyük taşmalar yaşayan bu tip hissede, zarar durdur'un vurulup, akabinde bizim beklediğimiz yöne seğirtmesi işten değildir. Zaten bizim koyacağımız zarar durdur ne kadar ince hesaplanırsa hesaplansın, hissenin tarihi dibine çok yakın bir değer olmak zorunda kalacağından, BEN bu hissede zarar durdur kullanmamayı seçerek, KUMAR OYNARDIM. :) Ya herru, ya merru. YETER Kİ ELİMDE NE VAR NE YOK TEK HİSSEYE/BU HİSSEYE GÖMMEYEYİM. "Yatırım" anlayışı sınırları dahilinde, mevcut naktimin, uzun dönemli beklemey müsait "bir kısmını" bu hissede kullanayım. Bu tip hisselerde zarar durdurun hası budur şu durumda.

Bitti. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Çok özet hâli ile, BENİM bu grafik hakkındaki "şu andaki" fikirlerim bu yönde. 
Belki haftaya BEN başka bir analiz yazsam, 
gelişen/değişen fiyat grafiği BANA bambaşka şeyler söyletecek olabilir?
Olayların nasıl gelişeceğini ancak zaman gösterecek.

Dikkat ettiyseniz, BEN - BENCE - BENİM ... BUNLAR BANA AİT FİKİRLER-DÜŞÜNCELER. 
"SİZ" TAM TERSİNİ DÜŞÜNÜYOR OLABİLİRSİNİZ ! 

SAKIN OLA Kİ BURADA YA DA BAŞKA BİR YERDE GÖRDÜNÜZ DİYE, 
"SİZ", HİÇ BİR İŞLEME GİRMEYİNİZ!!!
Buraya benim yazdıklarım, tamamen sadece beni bağlar. 
SİZ SADECE KENDİ DÜŞÜNCENİZİN PEŞİNDEN GİDİNİZ. 
ÇÜNKÜ PARA SİZİN PARANIZ !!!

Fiyat grafiğinin ne yapacağını "KİMSE" bilemez. 
Arada tutturanlar olabilir. Ama kimse "BİLEMEZ".

Ben grafik fal'ı bakmadığım ve üç vakte kadar bilmemne "kesin olacak" demediğim
"olabilme ihtimali BENCE grafikteki ip-uçlarının okunmasına göre mevcut" dediğim için
bu sitede teknik analiz adına "kehanet" bekleyenler, "yarın ne olur" - "bu hafta ne yapar" diyenler...
Sizin için önereceğim site şudur : www.falcıbacı.com :)

Merak ettiğiniz grafik yorumu / teknik analiz ile ilgili sorularınız, ve bu sitede sürekli güncellenen  bütün  BİST hisse senetleri ve FOREX/DOLAR pariteleri fiyat grafikleri üzerine olan 
teknik analiz yazılarımı anlık takip edebilmek için;
linkine tıklayarak, sayfama üye olabilirsiniz.

Hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hiçbir yerde;
ne bir "ücret", ne bir "telefon-whatsapp",
ne de bir "selam" talebim bile olmayacaktır. 
:)

Selâmetle...
2018-04-01 
Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş (ZOREN) 
BİST Hisse Senedi Fiyat Grafiği Teknik Analizi

Şu anki ZOREN fiyatı : 2.050

Bir önceki (2017-12-31 tarihli, hemen aşağıda okunabilir) grafik incelememde, fiyat 1.5 seviyesindeyken, ancak 1.75 üzeri haftalık kapanış akabinde alım düşünülebileceğini söylemişim. 

Fiyat 1.75 üzerinde haftalık kapanır kapanmaz, 2 seviyesinin üzerine kendisini atmış. 

Hisse grafiğinin tekrar değerlendirilmesini isteyen bir site takipçimin uyarısı ile göz attığım bu hissede, yeni bir karar aşamasında olunduğunu gördüğüm için, (ve şu an itibariyle yazı yazabilecek bir-iki saatim mevcut olduğundan) birkaç satır daha yazmak istedim. 

 Grafik.1 - ZOREN - AYLIK-MUM Grafiği
Orijinal boyutlarında-daha detaylı görmek için, grafik üzerine tıklayınız.

Yukarıdaki ZOREN AYLIK-MUM Grafiği'de, hissenin 2003 yılından beri süren 15 yıllık "sürünceme" grafiğini gözlüyoruz. 15 yıldır, 0.5-2.5 arasında gitmiş-gelmiş. 15 yıllık sürenin büyük çoğunluğunu 1.00-2.00 fiyat aralığı içerisinde geçirdiğini söyleyebileceğimiz bu yatay seyir sırasında, dikkat ederseniz, hisse hiç bir AY, 2.0 üzerinde aylık kapanış yapmamış !!!

Oysa geçen ayki kapanışını İLK DEFA 2.0 üzerinde yapmış ! 
Bu ayki kapanışında da 2.0 üzerinde kalmayı başarmış !!!

Bu ne demek?

Aslında 2.3 üzerinde bir aylık kapanış izlenmeden, daha yatay seyirli range/aralık/kanal/bölge içinden çıktığını gönül rahatlığı ile söyleyebilecek olamasam da, ilk defa 2.0 üzerinde 2 ay zaman geçirmesi, benim için büyük bir fiyat hareketi arafesinde olabileceğinin bir ip ucu.

Ve bu fiyat hareketi, içinde bulunduğu yatay kanal'ın ortalama yüksekliği civarında olabileceğinden, 1-1.5 TL'lik bir fiyat mesafesi kat edebileceğinden, hissedarları için önemli miktarda kâr sağlayabilme potansiyeline sahip. 

Ama... AMA... 
(Şu AMA olmadan net bi cümleni duyamadık diyecekler için... Haklısınız aslında. AMA, işte gelecek hakkında olasılıklar konuşulurken, sanki "kesin" biliyormuş havasında konuşanların peşine düşme eğiliminde olan kitlelerin bu zaafından faydalanmaya meyilli bir insan olmadığımdan, ümit tacirliği ve/veya hisse pazarlamacılığı ile uzaktan-yakından bir alakam bulunmadığından, tek amacımın, herhangibir fiyat grafiğinin "kendimce" teknik analizini yapmak olması vs...vs.. nedenleri ile bu AMA olmaz ise, benim yaptığım teknik analiz değil, fal bakmak olur. 3 vakte kadar şu şu şu olacak he mi? NEREDEN BİLEYİM A.Q NE OLACAK? ... AMA grafik "şu sebeple, şu olasılığın daha yüksek ihtimalle gerçekleşebileceğini düşündürtüyor diyebilirim ancak. Di mi? Di. ...)

AMA'sı şu... Bu fiyat hareketi, aşağı yönlü de olabilir !!! :)
Yani şu anki 2.050 değerinden 1-1.5 TL aşağı yönlü diyorum. 
Neden?
Çünkü fiyat, daha "yatay kanal"ın içinden henüz çıkmış değil! Ancak 2 ay üst üste, daha hiç aylık kapanış yapmadığı 2.0 seviyesi üzerinde kapanış yapmış sadece.

Ne zaman daha "kesin" bir yukarı yönlü hareket bekleyebilirim?
2.3 üzerinde bir aylık kapanış görüldüğünde.

E buradan alınmaz mı bu hisse?
BENCE alınır. 
AMA KESİNLİKLE UYULACAK BİR STOP LOSS/ZARAR DURDUR SEVİYESİNE RİAYET EDİLMEK ŞARTI İLE !

Haftalık grafik üzerinde biraz daha yakından bakalım : 

 Grafik.1 - ZOREN - HAFTALIK-MUM Grafiği
Orijinal boyutlarında-daha detaylı görmek için, grafik üzerine tıklayınız.

Haftalık grafik üzerinde BENCE önemli yatay/oblik seviyeleri işaretledim. 
Takip edilmesine değer gördüğüm kanalları çizdim. 
Özetle durum şudur : 

Öncelikle, Tabanı 0.5, zirvesi 2.5 olan üçgen görünümü dikkatinizi çekti mi? Ve o üçgenin üst kolunun fiyat hareketi tarafından yukarı yönlü kırılmış olduğu ve bu sebeple, üçgenin üst kolu mesafesinden itibaren üçgen boyu kadar yukarı hareket beklentisinin "teknik olarak" mevcut olabileceği kuralı çerçevesinde, yukarı yönlü bu hareketin sürme ihtimalinin daha yüksek olması... 

AMA !!!
Daha kırdığı bu üçgenin üst kolunu tekrardan yoklamamış fiyat !!!
Genelde sağlıklı bir kırma işleminde (bakınız "genelde" diyorum), fiyat kırdığı seviyeye bir daha geriye dönerek bi dener "acaba gerçekten kırdım mı ben bunu, çünkü kırdıysam bak alıp başımı gidecem ha" gibisinden... Belki kendisi de inanamadığından, bunca uzun süredir içinde hapsolduğu formasyondan kurtulup artık bir yönü olduğuna gibisinden. (Ne, siz hiç fiyatla konuşmaz mısınız? Allah Allaah...)

AMA !!!
Bazı durumlarda, bu "tekrar destek/direnç yoklama" beklenirken, fiyat alır başını gider, ve potansiyel kâr hedefine varıldığında, bu "tekrar yoklama"yı bekleyen teknikçiler, ardından yaşlı gözlerle bakakalmış, harekete binip kâr alamadan sadece seyretmek zorunda kalmış olurlar.

Ben genelde bu gözü yaşlı teknikçilerden olmayı tercih edenlerdenim aslında. Neden derseniz, fiyat kırdığı yeri tekrar yoklarken ancak, RRR (Risk Reward Ratio = Potansiyel Risk-Zarar / Olası Kâr) açısından UYGUN bir işlem fırsatı sunar. İlk impulse/dalga sönmeden (düzeltmesi olmadan), tam tepesinden binmeye çalışmak, "genelde" uzuuuun süren stresli bir bekleme ve detayına girmeye şu an üşendiğim binbir dert ile birlikte olur...

Şimdi "teorik olarak" en ideal olanı anlatayım. Bu harekette "en ideal" yapılabilecek, 1.8 seviyesine kadar bir düzeltme beklemek, trene ordan atlamak, akabinde 1.5'e kadar düşüşlerde de düştükçe satın almaya devam etmek, ANCAK NE OLURSA OLSUN 1.3 SEVİYESİNİN ALTINA DÜŞTÜĞÜNDE BU İŞLEMİ ZARARLA DA OLSA KAPATMAK VE HATA YAPTIĞINI KABUL ETMEKTİR. 

AMA !!!
Fiyat bir daha hiç 2'nin altına inmeyebilir !!!
Ya da en fazla 1.8 seviyesini bir daha yoklayabilir!

Şimdi grafik üzerine çizdiğim şu mavi kanalların olayına gelelim. 
Hani birbirine paralel yükselen şu üç mavi çizgi...
Kanal'ın üst seviyesine çarpan fiyat, tam 8 haftadır alttan zorluyor ama geçememiş. :(
Bunun üzerinde (2.2 üzerinde) bir haftalık kapanışta, BEN derhal 1.8 stop loss/zarar durdur ile bu hisseyi satın alır, ve 3 hedefi ile elimde tutardım. 

Neden 3 hedefi?
Çünkü, dikkat edildi ise, açık mavi/yeşil renk ile işaretlediğim mavi kanal'ın yüksekliği 0.8 TL fiyat mesafesine tekabül ediyor. Bir kanal kırıldığında, "ortalama" olarak o kanal yüksekliği kadar mesafe hareket beklenir teknik kuralına riayeten bu kâr al noktası uygun görülüyor. 

Ama 3.0 fiyatına ulaşmak için ilk şart, 2.2 üzerinde bir haftalık kapanış olarak görülüyor ! 

Ve 2.2 üzerinde bir haftalık kapanış izlenmedikçe, yâni 8 haftadır oyalanıldığı görülen 2.0 fiyat seviyesinin yukarı kırıldığı izlenmeden, haftalık grafikte görülen yükselen mavi kanal'ın ve/veya aylık grafikte izlenilen yatay range/aralık içinde 15 yıldır sürdüğü görülen bi yukarı-bi aşağı hareketin aynı şekilde devam etmeyeceğinin bir garantisi yok. 

Hareketin yukarı yönlü süreceğine dair tek desteğimiz, üst üste 2 ay süresince 2.0 fiyatı üzerinde kapanış izlememiz. 

Hareketin aşağı yönlü sürebileceğini düşündürten ana sebep ise, 8 haftadır mavi kanal'ın çatısında ama iç tarafında oyalanıp duran fiyat. 

Ha, 8 haftadır üst çatıda, ama aşağı da tepki vermemiş!!! Bu da yukarı yönlü hareketin devam açısından ümit verici. 

Şimdi çoğunuz "burada, şuradan al, şuradan sat bitti" şeklinde bir yorum beklerken, ben yüz satır yazıyı buraya koyarak bütün beklentilerinize ters olarak, içinizi sıktığımın, çoğunuzu bezdirdiğimin farkındayım.
AMA;
Benim bu siteyi yapmaktaki amacım, sizlere al-sat sinyalleri vermek değil. 
Teknik analiz ile ilgili fiyat grafiği yorumları yapmak, bunları yazılı olarak muhafaza etmek, ve canı isteyenin okuyabileceği bir ortamda internette tutmak. Kim beğenmiş - beğenmemiş, kim ne düşünmüş pek de umurumda değil. Canımın istediğini, canımın istediği zaman, canımın istediği şekilde yapmaya alışmış biri olarak, bu huyumdan vaz geçmemi sağlayacak herhangibir dış motivasyonel faktör şu aşamada ortada yok. Yani yaptığım bu işin, "canımın böyle istiyor olması" dışında, bana kattığı hiç bir şey yok. Gerçi olsaydı bile, o da pek umurumda olmazdı sanırım, canım istemediği anda yine yapmazdım. Felan filan.. 

Neyse işte, amacım, ben bu grafiğe baktım, bunları gördüm diye yazıp bırakmak. Canı isteyen okusun, istemeyen okumasın. Uzun-kısa yazdın/yazmadın diye traş yapacaklar.. Yapmayın. 

Özetle; 

BEN, bu hisseyi alırdım. 
2.2 üzerinde bir haftalık kapanışta atlar/alır, (dikkat!!! daha böyle bir şey olmadı!! olunca!!!)
1.8 altına da stop loss koyar, 3.0'da da kâr al koyar, çekirdek çıtlaya çıtlaya beklerdim ne olacak diye..

Alternatif/ideal plan, 1.5'e düşene kadar düştükçe kademeli alınabilir, 1.3'te zararı durdur/stop loss konarak... Ama ben böyle yapmazdım !!! Çünkü, yukarı yönlü hareket bekliyor isem, o yönde bir momentum gördüğüm andan itibaren hisseye giriş yapamak isterim. "Aman fiyat daha uygun seviyeye gelsin de oradan alayım" felan filan.. O hooo ooo. O kadar derde/tasaya/strese gelemem ben arkadaş. Momentum varsa varım, yoksa yokum. Bu hisse için momentum = 2.2 seviyesi üzerine geçtiği an (1.8 stop loss !!!!!!!).

Daha mumlardan felan bahsedecektim ama, bu iş için ayırbileceğim 1 saatlik yazı zamanı bitti. Daha siteye yükle şuyuydu buyuydu 15 dakka daha gider, şimdilik bu kadar yeter, zaten en azından sizin kendi incelemeniz için dikkatinizi çekmiş ve BENCE önemli ayrıntıların çoğunu vurgulamış durumdayım. İnşallah yukarıda çok fazla yanlış bi şey yazmamışımdır zira bi daha okuyacak sabrım da zamanım da pek kalmadı...

Selametle.

Çok özet hâli ile, BENİM bu grafik hakkındaki "şu andaki" fikirlerim bu yönde. 
Belki haftaya BEN başka bir analiz yazsam, 
gelişen/değişen fiyat grafiği BANA bambaşka şeyler söyletecek olabilir?
Olayların nasıl gelişeceğini ancak zaman gösterecek.

2017-12-31 
Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş (ZOREN) 
BİST Hisse Senedi Fiyat Grafiği Teknik Analizi

Şu anki ZOREN fiyatı : 1.580Yukarıdaki ZOREN AYLIK-MUM Grafiği'nin ilk bakışta bana düşündürdüğü : Son 15 senelik fiyat hareketi "kararsız", ortalaması "yatay" seyreden bir görünümde. 15 senedir bariz bir yönü yok. Ancak her bir tepe, diğerinden daha düşük kapatmış, geçtiğimiz aydaki toparlama dışında, son 6 ayında verdiği büyük kırmızı aylık mumlar ve bu mumların mevcut yatay ve oblik direnç/destek-kanal pozisyonlarına göre konumları, 2015 yılında gözlenen tepe'de izlenebilecek devasa kuyruklu ancak kırmızı gövdeli mum zirvesine bir daha layığı ile uğrayamamış fiyatlanması vs...vs...

 Grafik.2 - ZOREN - HAFTALIK-MUM Grafiği - Orijinal boyutlarında görmek için, grafik üzerine tıklayınız.

Bu grafiğin bana ZOREN'DE bir alış denemesi riskini aldırmayı düşündürebilmesi için, MUTLAKA aylık veya en azından haftalık grafikte 1.75 üzerinde bir kapanış görmek isterim. 

Fiyat 1.75'in altında olduğu sürece (şu andaki 1.58 seviyesinde olduğu gibi), 1.35'lere bir dönüşün olasılığını daha yüksek gördüğümden, yeni bir alış işlemi için bir pozisyona girmeyi veya hâlihazırda yapılmış alım işlemim varsa hisseyi hâla elimde tutmaya devam etmeyi düşünmezdim !!! 

Ne zaman ki bu hisse 1.75 üzeri aylık/haftalık kapanış yapar, o zaman benim alış listemde yerini alabilir.
Yosa benim gözümde en iyi ihtimalle kış uykusunda, en kötü ihtimalle de değer kaybı (1.35'e) arefesindedir.


Çok özet hâli ile, BENİM bu grafik hakkındaki "şu andaki" fikirlerim bu yönde. 
Belki haftaya BEN başka bir analiz yazsam, 
gelişen/değişen fiyat grafiği BANA bambaşka şeyler söyletecek olabilir?
Olayların nasıl gelişeceğini ancak zaman gösterecek.

Dikkat ettiyseniz, BEN - BENCE - BENİM ... BUNLAR BANA AİT FİKİRLER-DÜŞÜNCELER. 
"SİZ" TAM TERSİNİ DÜŞÜNÜYOR OLABİLİRSİNİZ ! 

SAKIN OLA Kİ BURADA YA DA BAŞKA BİR YERDE GÖRDÜNÜZ DİYE, 
"SİZ", HİÇ BİR İŞLEME GİRMEYİNİZ!!!
Buraya benim yazdıklarım, tamamen sadece beni bağlar. 
SİZ SADECE KENDİ DÜŞÜNCENİZİN PEŞİNDEN GİDİNİZ. 
ÇÜNKÜ PARA SİZİN PARANIZ !!!

Fiyat grafiğinin ne yapacağını "KİMSE" bilemez. 
Arada tutturanlar olabilir. Ama kimse "BİLEMEZ".

Ben grafik fal'ı bakmadığım ve üç vakte kadar bilmemne "kesin olacak" demediğim
"olabilme ihtimali BENCE grafikteki ip-uçlarının okunmasına göre mevcut" dediğim için
bu sitede teknik analiz adına "kehanet" bekleyenler, "yarın ne olur" - "bu hafta ne yapar" diyenler...
Sizin için önereceğim site şudur : www.falcıbacı.com :)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Merak ettiğiniz grafik yorumu / teknik analiz ile ilgili sorularınız, ve bu sitede sürekli güncellenen  bütün  BİST hisse senetleri ve FOREX/DOLAR pariteleri fiyat grafikleri üzerine olan 
teknik analiz yazılarımı anlık takip edebilmek için;
linkine tıklayarak, sayfama üye olabilirsiniz.

Hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hiçbir yerde;
ne bir "ücret", ne bir "telefon-whatsapp",
ne de bir "selam" talebim bile olmayacaktır. 
:)

Selâmetle...
Soru : Neden "bu kadar basit" analiz yapıyorsun?
Cevap : Çünkü, "daha basitini yapamıyorum!" :)

Hisse analizlerinde benim amacım, bir "teknik analiz şovu yapmak" 
veya "teknik analiz dersi/konferansı vermek" değil.

EN SADE HÂLİ İLE, sadece destek-direnç/kanal-trend hattı/Mum-Formasyon analizi ile, 
başka hiçbir indikatör yardımı olmadan, 
nasıl sağlıklı ve işe yarar = para kazandıran analiz yapılabildiğini göstermek. 
(PRiCE ACTiON TRADiNG)

Fiyat grafiklerini suluboya resime çeviren, hangi indikatör denk gelmişse grafik üzerine uygulanmış 
bazı "teknik analiz"(?!?) çalışmalarını gördükçe, ben de "bu bilim+sanat'ın özü"nü içeren 
böyle basit sunumlar yapmak istedim.


Benim bu güne kadar öğrendiğim en değerli teknik analiz ve piyasa işlem kuralları : 
 
1. Teknik Analiz, Fiyat Grafiğinin ne yapacağını söylemez !!!
    Teknik Analiz, Fiyat Grafiği ne yaparsa, o durumda bizim ne yapacağımızı söyler !!!

Bir grafikteki fiyatın kısa-orta-uzun dönemde ne yapacağını "bildiğini" iddia eden biri, kesinlikle ya "üçkağıtçı"dır, sizi kandırmaya çalışıyordur, ya da hakikaten buna inanıyorsa "şizofren"dir.. Her iki durumda da, ardınıza bakmadan KAÇINIZ, kendinizi kurtarınız!

2. Teknik analizin birinci görevi, para kazandırmak değildir!
Teknik analizin birinci görevi, para kaybetmenizi engellemektir!

Para kaybetmeyi engellemek, ancak sıradaki şartlar sağlanırsa mümkün olur.

3. Bir çocuğa bile rahatlıkla anlatılabilecek seviyede "en bariz-basit formasyonları yakalayabilecek,
    bunların değerini bilecek-görecek "tecrübe" sahibi olmalısınız.

4. Al-Sat işlemine girmek için, "en uygun zamanı beklemeyi bilmelisiniz"
     Al-Sat işleminden çıkmak için, "en uygun zamanı beklemeyi bilmelisiniz".
     Kâr ya da Zarar, her ikisinde de - zamanı geldiğinde  beklemeden tereddütsüz işlemden çıkmalısınız.
     
5. Grafik Formasyonlarda APAÇIK görülen zarar durdur/kâr al noktalarına MUTLAK SURETLE UYULMALI.

Borsada/Piyasada USÛLÜNCE ZARAR ETMEYİ BİLMEYEN, KÂR EDEMEZ !!!
Fiyat al deyince alıp, sat derken (kar'da veya zarar'da) bekleyerek, piyasalardan para kazanılamaz! 

--> Fiyat, grafikte "daha işleme girmeden önce" belirlediğin sınırları aşarak, sana "sen haksızsın!" dediğinde, delikanlı gibi "evet abi, ettim bi hata" diyip, 
"zamanında"  zararda işlem kapatabilmelisiniz! 
veya 
--> Fiyat, grafikte "daha işleme girmeden önce" belirlediğin seviyeye gelerek, sana "Aferim ARTIK KÂR AL!" dediğinde, yine delikanlı gibi "teşekkür ederim abi", diyip, 
"zamanında" kâr alabilmelisiniz. 

Yani; hisse ile evlenmemek lazım!

6.* Kaçan fırsatın arkasından üzülmemek. (Çünkü sonsuz fırsatlar daha olacak. Mutlaka! Ama bekleyene...)
    * Fırsat kaçıyor diye zamansız/uygunsuz işleme atlayıp, tavşan gibi tepeden alıp, dipten satmamak.
    * Erken kâr aldım, tüh daha gidiyormuş diye çıkılan işlemden sonra grafiğin arkasından ah-vah etmemek.
    * Keşke girseydim diye girilmeyen işlemden kaçan(?) kâr'ın yasını tutmamak. 
    * "Şu kadar zararım oldu, bunu çıkartmalıyım" diye hırsla bir sürü daha işleme girmemek. (Adamı batırır.)
    * "Çok güzel kâr ettim, bu işi öğrendim artık" diye hırsla bir sürü daha işleme girmemek. (Naapar? Evet, batırır.)
    * Hata yapmaktan korkmayın. Stop Loss/Zarar Durdur noktası olmayan işlemden korkun.
    * Yanlış giden işlemde, piyasa yanlış değildir. Piyasa her zaman haklıdır. Siz yanlış yapmışsınızdır ! 
       Bunu kişisel olarak algılama gerizekalılığından ne kadar çabuk kurtulursanız, 
       o kadar çabuk iyi bir trader olursunuz.
    * Senin ne hissettiğinin hiç bir önemi yok! - Sadece grafikte ne göründüğünün önemi vardır.
       Yani, işlemini "hislerine göre değil", "grafik okumana göre" yaptığın sürece bu bir "iş"tir. 
       Yoksa "dilek havuzu".

7. "Para Yönetimi kuralları"na milimetrik uymak. 
    Bunun için ayrı sayfa yapmam şart. İnşallah yapınca buraya linkini koyarım. 

...... biliyorum ki, buraya daha kitap yazsam, ancak o kitabı kendileri de yazabilecek seviyeye gelmiş sadece birkaç kişi daha beni anlayabilecek. Burayı gerçekten okuması - anlamaya çalışması gereken kimselerin çoğu ise, çoktan sıkılıp bırakmıştır okumayı. Eh madem yine kendimle baş başa kaldım, buradan Merzifon'da vatani görevini yapmakta olan Mehmetçiklerimize bir şarkı armağan ediyorum : Gel teskere, gel tes... Amaaan... :)

Ben bunları kitaplardan okuyarak öğrenmedim.
Ha evet, kitaplarda bunların hepsi yazıyordu. 
Ben de hepsini okudum. Ama yine de öğrenemedim. :)

Yukarıda yazan her maddedeki her "aptallığı" zamanında en az bir kere mutlaka yaptım ben! :)
Bu kurallara/şartlara "uymayı" insan ancak "tecrübe" ile öğrenebiliyor. Başka bir yolu yok bu işin.

Önemli olan, gerekli tecrübe edinilene kadar, varını-yoğunu piyasaya kaptırmamaktır!!!
Ve tecrübe edinilme sürecinde, aynı hataları sürekli tekrarlamaya devam etmemek şarttır!

"Aynı davranışları sürekli tekrarlayarak, farklı sonuçlar beklemek, gerzekliktir!" 
("Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.")
(Albert Einstein)
Önemli Not : Bu sitedeki her şey "ücretsizdir".  Bu site; yatırım tavsiyesi vermek için değil, şahsımın keyf-i doğrultusunda kurulmuş olup, piyasalar hakkında "benim" görüşlerimi, "merak eden" okusun diye vardır. Ötesi yoktur...
 
 
 
 
 
 
Web Analytics
 
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön